top of page
Zdjęcie autoraJakub Skuba

#2 - Meksyk - plan zwiedzania

Zaktualizowano: 18 lis 2023

Planowanie podróży zawsze przysparza wiele kłopotów i budzi sporo emocji. Stawiamy sobie pytania na które nie zawsze znamy odpowiedź i często niestety pozostawiamy pewne kwestie losowi. Zaplanowanie idealnego planu podróży często jest zupełnie niemożliwe, ponieważ każdy z nas ma zupełnie odmienne wymagania. Nie mniej jednak chcemy się podzielić z Wami naszymi spostrzeżeniami z podróży po Jukatanie i przedstawić w oparciu o logiczne argumenty konkretny plan zwiedzania najważniejszych miejsc.


Miejsce pobytu - czy to ma znaczenie ?


Jednym z najważniejszych momentów jest wybór miejsca zamieszkania oraz sposobu zwiedzania. Pamiętajcie, że Meksyk to ogromny kraj, a Jukatan jest wielkości średniego kraju w Europie. Odległości do pokonania pomiędzy Cancun czy Playa Del Carmen a głównymi atrakcjami turystycznymi są dość spore, dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę upały oraz wilgotność jaka panuje w Meksyku szybko okaże się, że zwiedzanie będzie dość męczące.


Wybierając więc miejsce pobytu miejcie na uwadze, że np. Costa Mujeres to nie Cancun i aby dojechać przykładowo z popularnego hotelu w TUI Riu Dunamar będziecie potrzebować dodatkowo pół godziny aby dojechać do Cancun skąd dopiero pojedziecie dalej w stronę Chichen Itza, Coby czy Tulum. Jeśli więc pomnożymy ten czas razy 2 to szybko się okaże, że stracicie dodatkowo cenną godzinę dziennie, którą śmiało moglibyście przeznaczyć na pływanie w kolejnym Cenote.


Gdzie najlepiej nocować na Jukatanie ?


Najlepsze miejsca wypadowe to bezsprzecznie Cancun, Tulum lub Playa Del Carmen, z każdego z nich jest porównywalnie blisko do stref archeologicznych i każde z nich ma swoje plusy i minusy o czym opowiemy Wam w kolejnych odcinkach. Jak widzicie planowanie miejsca pobytu może okazać się kluczowe.



Wycieczki zorganizowane czy na własną rękę ?


Odwieczne pytanie dzielące zwykle zwiedzających :-)

Jesteśmy zdecydowanymi fanami zwiedzania na własną rękę, ale rozważmy plusy i minusy:


Wynajem samochodu - jeśli zdecydujecie się na tą opcję, musicie wziąć pod uwagę fakt, że jesteście w Meksyku i znajomość przepisów ruchu drogowego niekoniecznie będzie wystarczająca. Tutaj na drodze dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy np. Znikąd pojawiają się progi zwalniające i nie są one zwykłe tylko mutanty które zmuszają do zwolnienia do 10 km na godzinę, wyprzedzanie z prawej czy skręcanie z środkowego pasa to standard. Kierując trzeba wykazać się cwaniactwem, a przy tym zachować dużą ostrożność.



Miejcie się też na baczności i uważajcie na wszelkiego rodzaju samochody podjeżdżające do Was na światłach oraz osoby zachęcające do zakupu różnych pamiątek. W Meksyku napady na tle majątkowym są na porządku dziennym. Pamiętajcie też że standardem jest oszukiwanie na stacjach benzynowych - polecam odliczyć sobie kwotę za tankowanie i przed rozpoczęciem tankowania przez pracownika stacji poinformować go, że nie macie więcej pieniędzy.


👇👇👇👇👇 Szukasz więcej informacji o Meksyku ?? 👇👇👇👇👇


W Meksyku zwiedzanie na własną rękę jakoś nam nie przypadło do gustu, Poznaliśmy Meksyk z wielu perspektyw i jesteśmy przekonani, że wynajęcie samochodu i podróżowanie z dwojgiem dzieci nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego wybraliśmy komfort zwiedzania i wykupiliśmy wycieczki zorganizowane - o których będziemy opowiadać dalej w części planowania podróży.



Wycieczka zorganizowana z lokalnym biurem - ta opcja jest bardzo komfortowa, jedyne co musicie zrobić to wsiąść do busa i słuchać poleceń przewodników. Cała wycieczka jest już za Was zaplanowana :-) Musicie tylko wybrać program zwiedzania.



Z jednej strony jest to bardzo komfortowe, z drugiej zaś tracicie możliwość decydowania, ile czasu spędzić w danym miejscu, co często rodzi frustracje. Sami doświadczyliśmy sytuacji gdy w Chichen Itza spędziliśmy zaledwie godzinę, zaś w wiosce Majów gdzie szaman odprawiał rytuał i sprzedawano pamiątki blisko 1,5 godziny.


Przebywając na Riwierą Maya macie świetną okazję aby zwiedzić pobliskie wyspy, do dyspozycji mamy Isla Mujeres czyli Wyspę Kobiet do której dopłynięcie z Cancun. Prom odpływa z Puerto Juares i kursuje co 30 minut pomiędzy 6:00 a 20:00.

Do wyspy Cozumel, najłatwiej dopłynięcie z przystani w Playa Del Carmen która znajduje się przy Calle 1 Sur na położonej na wschód od Piątej Alei, niedaleko dworca ADO. Koszt transferu w 2 strony to 245 pesos. Prom kursuje co 10 minut.



Ostatnią, ale zarazem najbardziej dziewiczą jest wyspa Holbox, na nią również dostaniecie się promem który wypływa z miejscowości Chiquila oddalonej o 135 km na północ od Cancun. Promy odpływają średnio co godzinę między godziną 6:00 a 21:30. Przeprawa trwa około 20-30 minut.


Jeśli przeprawa promem Wam nie pasuje i wolicie poczuć wiatr we włosach. Polecam wykupić wycieczkę katamaranem. Transfer nie jest tak szybki jak promem przez co skróci Wasz pobyt na wyspie, za to zapewni Wam niezapomniane wspomnienia oraz relaks sią na siatkach katamaranu. Średni koszt całodniowego tripu na wyspy to ok 70 dolarów od osoby. Obejmuje on całodniowe wyżywienie wraz z all inclusive na katamaranie oraz lunch na wyspie. Zwykle też zabiorą Was do sklepów w których dostaniecie opaski uprawniające Was do darmowej degustacji Tequili.


Przy wyborze wycieczek zorganizowanych macie 2 opcje: pierwsza to skorzystanie z usług lokalnego biura podróży w naszym przypadku 13Baktun, druga to wybór jednego z polskich biur znajdujących się w Meksyku np. MezoMaya Travel lub Mexicoentero. Polskie biura podróży są nieznacznie droższe od lokalnych, oferują za to opiekę polskojęzycznego przewodnika oraz mniejsze grupy zwiedzających, dzięki czemu uniknięcie sytuacji gdy jeden z 50 pasażerów lokalnego biura podróży postanowił iść na zakupy nie przejmując się, że 49 innych osób właśnie traci 30 min zamiast zwiedzać.



Wycieczki zorganizowane pozwalają Wam zaliczyć kilka atrakcji jednego dnia np: Chichen Itza, Valladolid, cenote i wioska Majów lub Chichen Itza i Coba + cenote. W ofertach biur pojawiają się również tak ekstremalne wycieczki jak Chichen Itza, Tulum i Coba w ich przypadku będziecie mieć ekstremalnie mało czasu na zwiedzanie :-)


Pamiętajcie, że tego typu tripy są bardzo wyczerpujące, z względu na duże odległości. Z Cancun do Chichen Itza jest ponad 200 km jazdy po drogach które pozostawiają sporo do życzenia. Na autostradach często dochodzi do stłuczek które powodują nawet kilkugodzinne korki. Po drodze zgarniecie jeszcze kilka innych osób co wydłuży dodatkowo czas podróży. Efektem tego jest 12-14 godzin w trasie.

Po takim dniu wątpię, aby chciało Wam się następnego dnia wstawać o 6 rano i ruszać w trasę :-)


Planując wycieczki zostawcie sobie czas na regeneracje.


Nasza propozycja planu to:

1-2 - dni odpoczynku

3 - dzień - Chichen Itza, Valladolid i cenote.

4 - dzień odpoczynek

5 - rejs na wyspę Mujeres - katamaran lub prom jeśli nocujecie w Playa Del Carmen - wyspa Cozumel

6 - dzień - odpoczynek

7 - dzień - ruiny Tulum i Coba + cenote - najlepiej


Jeśli wybraliście 7 dniowy pobyt to więcej już nie wciśniecie :-)


8 - dzień - Merida i powrót przez Playa del Carmen (po zmroku)

9-10 - odpoczynek

11 - wycieczką na Holbox

12,13 i 14 dzień przeznaczcie na odpoczynek i regenerację przy Tequili


W jeden z wolnych dni możecie wpleść wyjazd do Xcaret parku, dla nas jednak wydatek ponad 400 dolarów za 4 osobową rodzinę był poza granicami naszego portfela.



Na naszym kanale znajdziecie relacje z w/w miejsc wraz przewodnikiem i informacjami praktycznymi

Zwiedzanie vs. pandemia


Zwiedzanie w czasie trwającej pandemii, zmieniło się nieznacznie w Meksyku - wprowadzono ograniczenia dotyczące liczby zwiedzających główne atrakcje, ograniczono także czas zwiedzania stref archeologicznych, np. w Tulum będziecie mieć 1 godzinę i 10 minut na: zwiedzanie i opuszczenie strefy. Dodatkowo w Tulum, nie wejdziecie na plaże.


Z punktu widzenia turysty nie są to drastyczne obostrzenia i pozwalają spokojnie poznać niesamowite miejsca, wypełnione magią Majów.

Czy warto wybrać zwiedzanie zorganizowane ?


Wiedząc, że nie będziemy mieć nieograniczonej ilości czasu, przygotowaliśmy się do zwiedzania, buszując po internetach w poszukiwaniu wiedzy nt. Majów.

Dużym plusem zwiedzania zorganizowanego jest fakt, iż mieliśmy możliwość rozmowy z przedstawicielem dynastii Majów, tak nasz przewodnik Huan jest potomkiem Majów (jednym z 6 milionów którzy, żyją na terenach ameryki środkowej).

Z względu na masę informacji jaką zalewali nas przewodnicy, do zwiedzania warto się przygotować. Jeśli interesujecie się cywilizacją Majów polecam Wam Cywilizację Majów autorstwa Andrzeja Ulmera oraz Dzieci szóstego słońca autorstwa Aleksandry Synowiec.

Mam wrażenie, że nasi przewodnicy mają nas szczerze dość - na każdym kroku zalewaliśmy ich masą pytań dotyczących, filozofii i życia codziennego Majów.

Z perspektywy czasu uważamy, że była to trafna decyzja. Wykorzystaliśmy czas zwiedzania maksymalnie.



 

Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np. z Bali, Malediwów, Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii, ZEA czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.

Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każde wsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.


👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆


Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat -już samo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży:-)



Created by Wypad z kraju do raju


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page