top of page
Zdjęcie autoraJakub Skuba

Dron w podróży

Zaktualizowano: 24 kwi 2023

Czy można podróżować za granicę z dronem?

Jak transportować drona w samolocie ?

Czy można latać ?

Jak latać by nie dostać mandatu ?

Czy warto ryzykować ?

Jaki dron najlepiej się sprawdzi w podróży ?

A co w sytuacji gdy dron wyrządzi komuś krzywdę, czy warto się ubezpieczyć ?


W treści będę się opierał na doświadczeniach własnych z wielu podróży w których prawie zawsze towarzyszył mi dron - prawie dlatego, że nie do wszystkich krajów można go za oraz nie wszędzie można latać, a przynajmniej nie narażając się na łamanie przepisów prawa. Będę również podpierał się regulacjami z popularnych krajów do których podróżują turyści, a na koniec opowiem Wam jak się to wszystko ma do rzeczywistości :-) bo bywa z tym różnie.


Zacznijmy więc od tego:


Jak transportować drona w samolocie


Zacznijmy od tego skąd brać wiarygodne informacje ?

Jeśli nie chcecie ryzykować potencjalnej sytuacji gdy Was dron zostanie zarekwirowany sprawdźmy u źródła czy można go zabrać.


Naczelnym organem regulującym loty w kraju jest tzw. ULC czyli Urząd Lotnictwa Cywilnego. Idźmy więc za informacjami z strony oficjalnej :-)


Sprawdź czy w kraju, do którego lecisz można latać dronem oraz zapoznaj się z obowiązującymi w nim zasadami wykonywania lotów. Wejdź na http://ulc.gov.pl/pl/drony

Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi przewozu dronów obowiązującymi w linii lotniczej, którą będziesz podróżował.

Sprawdź jaką baterią zasilany jest Twój dron oraz urządze- nie sterujące. Najprawdopodobniej będzie to bateria litowo- -jonowa (Li-Ion) lub litowo-polimerowa (LiPo), która wymaga specjalnego traktowania podczas podróży lotniczej.

Sprawdź jaką moc mają baterie, które chcesz ze sobą zabrać, ponieważ:

• Baterii o mocy powyżej 160 Wh nie możesz zabrać ze sobą w podróż lotniczą.

• Baterie o mocy pomiędzy 100 Wh a 160 Wh wymagają weryfikacji i zgody linii lotniczej. Pamiętaj! Na pokład samo- lotu możesz zabrać tylko dwie zapasowe baterie o tej mocy.

• Baterie o mocy mniejszej niż 100 Wh możesz przewozić bez weryfikacji i zgody linii lotniczej, jednak zadbaj o jej odpo- wiednie zabezpieczenie*


Drona z zainstalowaną baterią możesz przewozić zarówno w bagażu rejestrowanym, jak i w bagażu podręcznym. Jeżeli zdecydowałeś się umieścić drona w bagażu rejestrowa- nym, wyłącz go przed podróżą i zabezpiecz przed przypadko- wym włączeniem oraz uszkodzeniem.

Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu drona, nawet jeśli nie ma zainstalowanej baterii.

Wszystkie zapasowe baterie oraz te wyjęte z drona przed podróżą należy przewozić TYLKO w bagażu podręcznym.

Nie ładuj baterii podczas lotu. Możesz w ten sposób doprowa- dzić do samozapłonu i pożaru. Lepiej zrobić to w domu.

Na pokładzie samolotu umieść drona i zapasowe baterie w widocznym miejscu.

Baterie dronów powinny być transportowane z naładowaniem ok 40-50% zapobiega to uszkodzeniu baterii.


Kolejnym miejscem które należy sprawdzić jest strona linii lotniczej i tak dla:


Ryanair

Limit dla baterii litowych, którego nie można przekroczyć wynosi 160Wh

Dron jak i akumulatory powinny być przewożone w bagażu podręcznym

Wizzair

Baterii i akumulatorów zapasowych nie wolno umieszczać w bagażu rejestrowanym

Akumulatory litowo-jonowe nie mogą mieć oznaczenia watogodzin większego niż 100 Wh. Jednak jak czytamy na głównej stronie przewoźnika „akumulatory litowo-jonowe o pojemności większej niż 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh, mogą być przewożone jako akumulatory zapasowe lub w urządzeniu elektronicznym tylko w bagażu podręcznym i po uzyskaniu zgody od Wizz Air.”

Jedna osoba może przewozić maksymalnie dwa (2) pojedynczo zabezpieczone akumulatory zapasowe o pojemności od 100 do 160 Wh

Inne urządzenia elektroniczne (do których możemy zaliczyć drony) powinny być przewożone w bagażu podręcznym

LOT

Nie więcej niż 2 baterie litowe w przedziale 100 Wh – 160 Wh

Każda z tych baterii, musi być osobno zabezpieczona, aby ochronić przed zwarciem

Zapasowe litowe lub litowo-jonowe baterie lub akumulatory do urządzeń elektronicznych mogą być przewożone jedynie w bagażu kabinowym

Urządzenia ( w także drony) wyposażone w taką baterię, mogą być nadane w bagażu rejestrowanym jak i bagażu kabinowym

Norwegian

Akumulatory litowe przewozimy w bagażu podręcznym

Zakres mocy baterii: nie większa niż 100 Wh – 160Wh

Można przewozić tylko dwa dodatkowe akumulatory (100Wh – 160 Wh)

Każda z tych baterii, musi być osobno zabezpieczona, aby ochronić przed zwarciem

Emirates

Drony można przewozić jedynie w bagażu rejestrowanym

W bagażu rejestrowanym baterie litowe powinny być zabezpieczone w odpowiedni sposób bądź przewożone w bagażu podręcznym

Obowiązuje limit dwóch zapasowych baterii w bagażu podręcznym o mocy od 100Wh do 160Wh


Jeśli podróżujecie z 1 dronem i jedną zapasową baterią np. Od popularnego producenta czyli DJI mówię tu o Mavicu Pro, Air czy Mini to nie będziecie mieć problemów z przewozem drona w samolocie jeśli zabierzecie go do bagażu podręcznego - pamiętajcie by zapasową baterię zapakować do specjalnego etui przeznaczonego do przewozu akumulatorów - koszt zakupu zależnie od wielkości od 30 do 70 pln.



Skoro już wiemy jak spakować drona do samolotu, sprawdźmy więc czy w kraju do którego zmierzacie można latać dronem ?


Czy można latać ?


Kraj dzielimy na te w których nie można latać kategorycznie, oraz na te w których latać można na zasadach ogólnych, a także na te w których jest to totalnie skomplikowane i wymaga złożenia dokumentacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem oraz uiszczenia opłaty jak np. W Tajlandii.


Musimy pamiętać, że naszym celem samym w sobie nie jest latanie, a filmowanie, w końcu nie zabieramy drona za granicę by sobie polatać tylko by przywieźć z wyjazdu piękne zdjęcia i zjawiskowe filmy z podróży.

Zwracam na to uwagę ponieważ np w Dubaju dronem możemy latać, ale na filmowanie trzeba mieć już specjalne pozwolenie :-)


Jestem już w kraju docelowym, czy mogę latać ?


W praktyce wygląda to tak, że jeśli posiadacie drona od najpopularniejszego producenta czyli DJI i regularnie wykonujecie aktualizację oprogramowania. Nie będziecie mieć problemu z podjęciem decyzji o lataniu, ponieważ oprogramowanie poinformuje Was o tym w jakiej strefie się znajdujecie i do jakiej wysokości możecie się poruszać. Znajdując się w pobliżu lotniska czyli w strefie zabronionej nie uda Wam się nawet odpalić silnika nie mówiąc już o lataniu. Jest to spore uproszczenie w stosunku do dronów które nie posiadają systemu nawigacji.


Są też pułapki, dlatego przepisy należy czytać dokładnie :-) np. W Meksyku można latać bez większych ograniczeń, ale jest haczyk - mogą to robić oficjalnie tylko Meksykanie, a za nie przestrzeganie tego zapisu szczególnie na plażach Cancun czy Playa del Carmen lub stanowisk archeologicznych np Chichen Itza czy Tulum grożą srogie kary wraz z pozbawieniem wolności.



Gdzie tronem latać nie wolno ?


Są kraje które całkowicie zabraniają latania dronami i należą do nich: Watykan, Kuba, Maroko czy popularne destynacje jak Tunezja czy Egipt. Lądując w tych krajach już na lotnisku służby powinny zarekwirować waszego drona. Podobna sytuacja jest w Gwatemali, przekraczając granicę pomiędzy Kostaryką a Gwatemalą będziecie musieli zostawić swojego drona na terenie Kostaryki. Jeśli uda się Wam wwieźć drona na teren tych krajów, to za złamanie zakazu możecie liczyć nawet na karę więzienia.


Gdzie latać wolno latać tronem ?


Od stycznia 2021 w Unii Europejskiej obowiązują nowe, ujednolicone przepisy dotyczące korzystania z bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Obowiązują one także w Polsce i jeśli spełniamy polskie przepisy dotyczące latania dronem, to prawdopodobnie spełniamy też przepisy wymagane w innych krajach europejskich. Przypomnę, że należy mieć uprawnienia odpowiednie dla kategorii drona (C0 dla dronów o wadze poniżej 250 gramów, C1 dla dronów do 900 gramów, a C2 dla dronów o wadze od 900 gramów do 4 kg). Ponadto należy się zarejestrować jako operator w serwisie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Otrzymujemy wówczas numer operatora (zaczynający się od POL…), który należy nanieść na drona. Jeśli jesteśmy zarejestrowani w Polsce, a zamierzamy latać na przykład w Niemczech, nie musimy się tam rejestrować jako operator – wystarczą polskie uprawnienia. Uwaga! Rejestrujemy siebie (jako operatora), a nie drona, natomiast na dronie trzeba nanieść swój numer operatora. W razie wątpliwości warto zerknąć na informacje EASA.

Zdarza się jednak, że niektóre kraje mają dodatkowe wymogi i ograniczenia, których trzeba przestrzegać, często lokalne władze mogą wprowadzać dodatkowe restrykcje jak np. obszary zamknięte (np. w okolicy atrakcji turystycznych).

Istnieje jednak kilka zakazów, które obowiązują w każdym kraju europejskim (i w wielu poza Europą). Nie wolno latać dronem:

  • w pobliżu lotniska (strefa absolutnego zakazu lotów to kilka kilometrów od lotniska – najczęściej 8 kilometrów czyli 5 mil, a znacznie szersza jest strefa ograniczonego zakazu, gdzie można latać po uzyskaniu zgody zarządzającego przestrzenią powietrzną);

  • w parkach narodowych, rezerwatach i nad obszarami objętymi ochroną przyrodniczą;

  • w pobliżu instalacji wojskowych, baz wojskowych i budynków rządowych, a także więzień i szpitali;

  • w nocy – przeważnie latanie dozwolone jest od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie, czyli przy w miarę dobrej widoczności.


Przeważnie nie można też latać nad budynkami, grupami ludzi i powyżej 120 metrów (niekiedy maksymalna wysokość lotu jest inna). Do latania nad terenem prywatnym potrzebna jest zgoda właściciela. W Polsce strefy zakazu lotów lub strefy z ograniczeniami można sprawdzić w aplikacji Drone Radar.



Praktyczne porady dla latania dronem za granicami Polski


W praktyce wygląda to tak :-) znajdujemy dogodne i bezpieczne miejsce, na utwardzonej powierzchni, najlepiej ustronne, pamiętajcie też by raczej nie stać na słońcu bo często skutecznie zmniejsza widzialność na wyświetlaczu. Wypakowujemy drona, robimy kalibrację sprawdzamy warunki pogodowe czy nie wieje zbytnio. Jeśli nie jesteście w strefie zabronionej powinniście zobaczyć informacje w zielonym kolorze, ready to Fly.

Praktycznie polecam Wam latać wysoko, powyżej 100 metrów drona już raczej nie słychać :-) nie latać na głowami ludzie bo niepotrzebnie wzbudza to ich zainteresowanie a zdarza się że także i agresję, a tego raczej nie potrzebujemy. Latając używając telefonu lepiej wyłącznie połączenia przychodzące ponieważ skutecznie potrafi to dekoncentrować.


No i największe niebezpieczeństwo dla drona czyli natrętne ptaki które zaciekawione chcą się przywitać z nowym przyjacielem, co często jest niebezpieczne zarówno dla drona jak i dla ptaka, nie wspominając o miejscu gdzie spadnie 800 gramowy kloc z nieba.


Pamiętać, że łatwo czasem jest wystartować, ale lądowanie to już zupełnie inna bajka.

Należy zadbać o to aby miejsce startu i lądowania zawsze było wolne od przechodniów. Dlatego ja nie polecam Wam startowania z plaży pomiędzy ludźmi. Zawsze należy zachować bezpieczną odległość która z mojego doświadczenia wynosi około 10 metrów. Pochwalę się przypadkiem gdy próbowałem wylądować dronem na dachu auto, lecz na skutek podmuchu wiatru mój Mavic wylądował na ziemi, ale w międzyczasie zdążył skutecznie przeszlifować szybę oraz drzwi od strony pasażera.

Wirniki kęcące się z prędkością 11000 obrotów na minutę potrafią wyrządzić konkretne szkody.


Latanie dronem za granicą – przydatne źródła informacji

Przepisy, ale także stosowane procedury oraz stosunek władz różnych krajów do dronów zmienia się, więc niezależnie od skorzystania z wiedzy przedstawionej w powyższym artykule, warto sięgnąć do innych źródeł. Trzeba mieć jednak na uwadze, że i one nie muszą być aktualne, zwłaszcza jeśli w którymś kraju regulacje dotyczące latania dronem zmieniły się niedawno.

Będę wdzięczny za wszelkie uaktualnienia, poprawki i informacje praktyczne, bo często przepisy to jedno, a życie drugie. Bezpiecznego i bezproblemowego latania!


Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej


Nawet zachowując największą ostrożność oraz przestrzegając wszelkich przepisów i zaleceń możemy drona rozbić. Może zepsuć się któryś z silników, może wystąpić błąd oprogramowania, może trafić się spontaniczny i niekontrolowany odlot maszyny w siną dal. W takie sytuacji utrata drona nie jest jeszcze najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić. Gorzej, gdy spadający dron uszkodzi coś lub kogoś. Dobrze jest mieć wówczas ubezpieczenie OC obejmujące operacje z użyciem UAV-ów. Oczywiście zdecydowanie wskazane, by to ubezpieczenie obejmowało nie tylko terytorium Polski, ale także latanie dronem za granicą – najlepiej za każdą granicą, czyli cały świat. Ja korzystam z ubezpieczenia OC firmy Hestia oferowanego przez Finansową Chatę. Podstawowy pakiet, kosztujący 104 zł rocznie, oferuje limit gwarancyjny do 350 tysięcy zł w dowolnym kraju. Obejmuje on tylko latanie rekreacyjne, ale jeśli masz zamiar latać komercyjnie, to czeka Cię sporo formalności, z których właściwe OC będzie najmniejszym problemem.

W Europie OC nie jest obowiązkowe przy lataniu amatorskimi dronami, ale poza Europą wiele państw wymaga, aby do podania o zgodę na loty dołączyć także zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. A nawet jeśli OC nie jest wymagane, lepiej jest je posiadać, nawet gdyby miało się nigdy nie przydać. Czego wszystkim życzę.


Podsumowanie


Dzięki powyższym zasadom podróżowanie z dronem będzie przebiegać bez żadnych problemów i z poszanowaniem warunków bezpieczeństwa. Oczywiście wiele też zależy od umiejętności samego pilota. Bez wcześniejszej praktyki, wyjazd za granicę z bezzałogowym statkiem, z całą pewnością nie okaże się tak udany, jak po jej odbyciu. Chcesz uzyskać odpowiednie uprawnienia pod okiem profesjonalistów? Airborn to Ośrodek Kształcenia Lotniczego z wieloletnim doświadczeniem, dzięki któremu otrzymasz pomoc podczas zdobywania odpowiedniej dla Ciebie licencji.


Wszystkie szczegóły znajdziesz w filmach, a więcej informacji z Zanzibaru dostępnych jestnanaszym kanale YouTube, link poniżej:


YouTube - Subscription !!!


Bądź na bieżąco z naszymi relacjami i zapisz się do newslettera, nie przegapisz ...


Traveller & Blogger



Twoja opinia jest dla nas ważna !


Created by Wypad z kraju do raju


1553 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Oct 26, 2023

Jak konkretnie wygląda sprawa z WizzAir? U nich na stronie (do tego gdzieś na twitterze i wpisach na fejsie) jest info, że nie można ze względów bezpieczeństwa (swoją drogą nie widzę takiego info w czymś, co można określić jako ich regulamin). Nie bardzo rozumiem, jak to się ma do bezpieczeństwa - bo jeśli nie jest to skrót myślowy od zakazu przewożenia drona z włożoną baterią, to to jest jakiś skrajny idiotyzm. No chyba, że jakiś ich specjalista od zakazów na własne oczy widział jak dron bez baterii zaczął zjadać ludzi. Ciekawe, że zgodnie z ich logiką, jeśli mam jakiegoś drona bardzo lipnej jakości, z tanim LiPolem, rozładowanym do zera (który w każdej chwili może pójść z dymem), wystarczy, że drona…

Like
bottom of page