Cześć i czołem ! Skoro tu jesteś tzn że zaciekawiło Cię pytanie czy można taniej spędzić czas w Omanie niż pokazują to ceny popularnych biur podróży jak TUI, Rainbow czy Itaka.
Jak i gdzie kupić tanio bilet do Omanu? Ile kosztują noclegi w Maskacie, Salalah czy Nizwie? Jakie są koszty zwiedzania Omanu ? Oraz czy rzeczywiście paliwo w Omanie jest tańsze niż woda ?
Gdzie nocować, a przede wszystkim jak się poruszać po górskich wertepach na własną rękę ? i wreszcie czy podróż do kraju w który ma jedną z najdroższych walut na świecie, może być tania ?
Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiem Ci w tym poście.
Jak dostać się do Omanu ?
Najczęstszym pytaniem jakie otrzymujemy jest: Gdzie tanio kupić bilet do Muscatu.
Kupowanie tanich biletów, jest jak polowanie. Jak było by łatwo je znaleźć to szybko by się rozeszły. Niezbędna będzie cierpliwość w szukaniu :-)
Słowo tani bilet nierozłącznie łączy się z takimi liniami jak RyanAir czy WizzAir, jeszcze niedawno linie te były kojarzone głównie z typowo europejskimi destynacjami, ale to już przeszłość ponieważ WizzAir otwierając swoją nową bazę w Abu Dhabi otworzył się na bliski wschód. Otwierając tym samym wrota do taniej podróży do Omanu.
Jak się do tego zabrać ?
To proste wchodzimy na stronę WizzAir i robimy 2 rezerwacje. Tak dobrze słyszałeś, niestety nadal tanie linie nie chcą obługiwać i zarazem brać odpowiedzialności za nasz bagaż w trakcie przesiadki - coś za coś.
Pewnie ktoś zaraz powie, że jeśli doliczymy nocleg w Abu Dhabi to już tak tanio nie będzie, ale o tym za chwil kilka.
Średnie ceny lotów do Abu Dhabi rozpoczynają się od 350 zł a kończą na 1200 pln w zależności od terminu podróży. Istotnym faktem jest termin Twojego lotu, jeśli zaplanowałeś go w czasie wakacji, świąt bożego narodzenia czy ferii to z uzyskaniem niskiej ceny będzie bardzo ciężko.
👇👇👇👇 Szukasz więcej praktycznych informacji o Omanie ? 👇👇👇👇
Kolejno dopasowujemy dalej lot z Abu Dhabi do Muskatu za średnio 200 pln od osoby w 2 strony i mamy komplet. Tutaj od razu polecam wybrać odbezpieczenie w razie rezygnacji lub zmiany lotu z Polski do Abu, ponieważ czasem się one zdarzają. Nie mają one zwykle wpływu na Waszą podróż, ponieważ WizzAir tak to skonstruował, że i tak będzie Ci potrzebny nocleg w Abu Dhabi. Jeśli nie lubisz wychodzić z lotniska to możesz skorzystać z noclegu w hotelu Premiere Inn który mieści się w terminalu.
Więcej o locie z Polski do Abu Dhabi wraz z całą relacją oraz recenzją hotelu Premiere Inn znajdziesz w linku lub w filmie poniżej...
Czy wakacje z biurem podróży zawsze są droższe ?
Niekoniecznie! jeśli planujesz wylot w terminie tak zwanego niskiego sezonu czyli od września do końca listopada lub jeśli nie czujesz się na siłach organizować wyjazd na własną rękę. W tych terminach możecie szukać wyjazdów w biurach podróży i nie wykluczone, że uda Ci się upolować cenę nawet 3800 złotych za tygodniowy pobyt wraz z przelotem z tym, że do Salalah.
Wróćmy do organizacji wyjazdu na własną rękę czyli jak założyliśmy prawie zawsze taniej
Mamy już ogarnięty lot - więc lądujemy na lotnisku w Muscacie i co dalej ?
Teraz czas pomyśleć jak będziemy się poruszać po północnym Omanie.
W Omanie, mamy tak na prawdę tylko 2 opcję transportu do wyboru:
Pierwszą z nich i zarazem jedyną słuszną jest wynajem samochodu - daje on nam możliwość spokojnego dojazdu w wymarzone miejsce i spędzenie tam dowolnej ilości czasu. To opcja najbardziej komfortowa, ale zarazem wymagająca od nas planowania całej podróży od A do Z. Samochód jak wszędzie indziej bez problemu wynajmiesz na lotnisku w Muskacie za pośrednictwem międzynarodowych portali takich jak np RentalCars lub Discover Cars. Kolejnym dylematem jest to jakie auto wybrać. Północny Oman to góry i pustynia, więc sam musisz odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujesz. Czy będzie to typowe zwiedzanie, do którego spokojnie możesz zaprząc małego sedana, czy epicka wyprawa po pustyni i górskich bezdrożach Omanu, która na zawsze zapadnie w Twojej pamięci. Ceny za wynajem auta klasy Toyota Yaris lub Corolla wahają się w granicach 700 pln do 1100 pln za 10 dniowy wynajem z ubezpieczeniem. Jeśli zaś wybierasz się na wyrypę autem 4x4 musisz przygotować się na wydatek ok 2500 do 3200 za ten sam okres najmu. Jak to się mówi, albo rybki albo akwarium :-)
Podróżowanie o Omanie autobusem praktycznie nie ma żadnego sensu.
Pozostaje jeszcze popularny STOP - Omańczycy to bardzo życzliwi ludzie, którzy kochają turystów. Więc możesz liczyć na podwózki stopem, ale ja nie jestem pod tym względem autorytetem dlatego nie będę się wypowiadał :-)
Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki! |
---|
Noclegi w Omanie - jak i gdzie rezerwować ?
Skoro już wiemy gdzie chcemy mieszkać to sprawa jest prosta korzystamy z którejś popularnej wyszukiwarki lub stron hotelowych. W Omanie zwykle bardziej się opłaca rezerwować noclegi przez pośredników takich jak booking.com lub agodę.
Choć nie jest to regułą.
Moim złotym standardem, którym dzieliłem się ostatnio w przypadku podróży na Malediwy. Jest rezerwacja noclegu za pośrednictwem portalu booking.com z możliwością zwrotu. Kolejno wysyłam maila z informacją, że mam rezerwację przez pośrednika z prośbą o ofertę bezpośrednią od hotelu. Najczęściej się to sprawdza, w szczególności gdy mamy do czynienia z lokalnych hotelem, takimi jakich sporo poza Muskatem.
Niestety ten motyw nie działa w przypadku dużych sieci hotelowych, takich jakich mnogość doświadczymy w stolicy Omanu.
Ceny noclegów w hotelach i pensjonatach wahają się w zakresie 250 do 450 pln za pokój 2 osobowy. Z tym, że nie są to noclegi np w Jabal Shams czyli na szczycie kanionu, lub w Ras Al Jinz czyli w rezerwacie żółwi. Tam za noclegi musicie zapłacić podwójnie niestety. Ceny zaczynają się o d 700 pln w zależności od sezonu.
Najbardziej popularnym sposobem nocowania w Omanie jest namiot. To z powodu wysokich temperatur, no może nie licząc wysokich gór w miesiącach grudzień - luty. Poza tym okresem temperatury nocą są bardzo przyjemne i sprzyjają do rozbicia namiotu czy to na plaży czy na dachu auta. Obie z tych opcji pewnie Cię zdziwią, ale jednak nie pomyliłem się. Ponieważ Oman jest jednym z krajów, w którym można na dziko biwakować praktycznie wszędzie, w tym na plażach, mało tego można również po nich zasuwać samochodami terenowymi :-)
Jeśli wypożyczysz auto w lokalnej wypożyczalni, to będziesz mógł za dodatkową opłatą wypożyczyć cały zestaw do biwakowania wraz z sztućcami, butlą gazową i całym ekwipunkiem, którego wisienką na torcie jest automatyczny namiot, który rozkłada się na dachu samochodu.
Internet w Omanie ?
Wydawać by się mogło, że stosunkowo mało zurbanizowany kraj będzie miał proporcjonalnie słabo działającą sieć komórkową. Nic z tych rzeczy. Po krótkim researchu w internecie wiedzieliśmy czego potrzebujemy. Jeszcze na lotnisku kupiliśmy pakiet dla turystów (wymagany paszport) na 10 dni, gdzie otrzymaliśmy 4GB danych, 50 minut na rozmowy międzynarodowe i 50 sms’ów. Wszystko za 46 zł u operatora Ooredoo.
Będąc w wysokich górach, zapuszczając się między pustynne wydmy czy kontemplując nad oceanem z dala od jakichkolwiek zabudowań – nigdy nie mieliśmy absolutnie żadnego problemu z zasięgiem. Prędkość także była zawsze więcej niż przyzwoita.
Skoro mamy już ogarnięty lot, nocleg i transport sprawdźmy gdzie zjeść i za ile ?
Rozdzielmy to na 3 tematy: pierwszy z nich to jedzenie na mieście, drugi w
restauracjach i 3 czyli gotujemy sami w własnym zakresie.
Co do restauracji, to zakres cen jest bardzo elastyczny. Najczęściej negocjacje cen jeśli chodzi o żywność nie mają sensu, ponieważ ceny podane w menu są sztywne jak ceny biletów w liniach lotniczych.
Oman nie jest tanim krajem, więc jedzenie w restauracjach również, nie należy do tanich, szczególnie w Muskacie i w Salalah. Są to miejsca turystyczne w których musisz przygotować się na ekstra wydatki. Jeśli chcesz ograniczyć koszty to pozostają Coffe Shopy, które zwykle znajdziesz przy stacjach benzynowych. Prowadzą je głównie Pakistańczycy lub mieszkańcy Bangladeszu.
Ceny w coffee shop / barze
Produkt
Cena
Bardzo ostry mix curry (warzywa z ryżem i przyprawami) - 5,00 zł
Ryż prażony z cebulą i kardamonem (duży talerz dla 2 os.) - 6,00 zł
Łagodny kurczak z ryżem i warzywami (potężna porcja dla 2/3 os.) - 17,00 zł
Świeżo wyciskany sok z mango (0,5 l) - 5,00 zł
Naleśnik z kurczakiem i warzywami - 4,00 zł
Kanapka (z jajkiem lub a la burger) - 3,00 zł
Naleśnik z farszem miodowo-serowym - 3,00 zł
Herbata karak - 1,00 zł
Kawa omańska - 3,00 zł
Wrap wegetariański z frytkami - 3,50 zł
Ryż biriani z warzywami (duża porcja, lekko ostry) - 16,00 zł
Double cheeseburger, frytki, fanta (zestaw McDonald’s) - 11,00 zł
Bardzo duży set obiadowy dla nawet 4 osób:
– kurczak z ryżem, ryba grillowana, omlet jajeczny
– kwaśna sałatka z ogórkiem, pomidorem, limonką i cebulą
– świeży chleb pita, sos ostry, sos a la kartoflanka
– sałatka zielona (groszek, papryka, ziemniaki, chia)
– trzy soki z guavy, mango i limonki z miętą
62,00 zł
Oman - ceny w sklepach ?
Jeśli zdecydowałeś się na gotowanie w własnym zakresie to koszt całego wyjazdu obniżysz do granic możliwości.
Ponieważ ceny w sklepach i na targach są bardzo zbliżone do Polskich, ale tylko na pozór.
Produkt
Cena
Papryka zielona (1 kg) - 4,90 zł
Sprite (1,5 l) - 4,50 zł
Herbatniki z migdałami/pistacjami (100 g) - 1,40 zł
Chałwa z szafranem (200 g) - 4,00 zł
Chipsy (180 g) - 5,00 zł
Banany (1 kg) - 4,40 zł
Ser topiony w plastrach (10 szt., 200 g) - 5,70 zł
Mały chleb pita (4 kromki) - 1,50 zł
Duży chleb pita (12 kromek) - 2,00 zł
Rani – napój z guavy (200 ml) - 1,00 zł
Fanta truskawkowa (330 ml) - 2,20 zł
Izotonik Pocari (500 ml) - 3,00 zł
Guma balonowa Batook (cynamonowa, 5 listków) - 0,30 zł
Kawa mielona z kardamonem (250 g) - 9,00 zł
Limonka (szt.) - 0,50 zł
Śmietankowy krem do smarowania (170 g) - 4,00 zł
Żelki owocowe Aycik (80 g) - 2,40 zł
Woda (1,5 l) - 2,50 zł
Al-Rawabi – sok owocowy (200 ml) - 1,00 zł
Alkohol w Omanie ?
Oman to kraj arabski, dlatego alkohol nie jest tak łatwo dostępny jak w przypadku krajów europejskich, ale też nie jest zupełnie wyparty z obrotu. Wystarczy w Google wpisać gdzie kupić alkohol w Omanie, i wyskoczy Ci kilka sklepów w każdym większym mieście np. w Muskacie i Slalalah. Oczywiście w resortach hotelowych jest dostępny bez ograniczeń.
Jeśli już zapragniesz kupić alkohol w Omanie musisz się przygotować na spory wydatek finansowy, ale jeśli jest potrzeba to i również środki się znajdą, czyż nie ?
Jak dla mnie nie ma to większego znaczenia, ponieważ zawsze staramy się uszanować lokalną kulturę.
Co warto zwiedzić w Omanie ?
Oman to istna perełka świata arabskiego, które kryje dodatkowo w sobie cudowne krajobrazy, a tworzą je:
Dżabal Shams - Drugi największy kanion na świecie
Wahiba Sands - cudowna pustynia
Więcej o atrakcjach Omanu będę mówił w zupełnie osobnym filmie, nadmienię jedynie fakt iż tak jak jedzenie w restauracjach w Omanie jest dość drogie to zwiedzanie należy do najtańszych na świecie, ponieważ praktycznie wszystko atrakcje turystyczne są bezpłatne, nie licząc fortu w Nizwie, do którego wstęp kosztuje 5 OMR od osoby czyli ponad 55 pln oraz kilku mniejszych atrakcji za które zapłacimy ok 0,5 OMR. Więc pod tym względem Oman bije na głowę większość innych krajów na świecie.
Czy Oman jest tani ?
Największym kosztem w całej podróży po Omanie jest zdecydowanie wynajem samochodu oraz noclegi. Wejściówki jak wspomniałem, nie stanowią praktycznie żadnego obciążenia finansowego. Dodatkowo w Omanie paliwo jest tańsze niż woda więc również, jest to kolejny argument przemawiający za tym, że Oman jest tani. Jeśli wybierzesz kilka noclegów w namiocie, to szybko okazuje się, że wyjazd robię się nawet tańszy niż tygodniowe wczasy w Bułgarii, a jeśli dołożymy do tego własne wyżywienie lub stołowanie się w Coffee shop to możemy zejść z ceny do minimum i zamknąć wyjazd dla 2 osób w koszcie rzędu 7000 pln.
Oman to cudowne miejsce przesiąknięte zapachem Zanzibarskich goździków, niesamowitą wonią, kadzidła oraz wspaniałymi widokami. To wszystko sprawia, że zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach na mapie świata.
To już wszystko w tym filmie, zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np z Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Sardynii i wielu innych ciekawych miejsc. Zostaw łapkę w górę dla lepszych zasięgów i komentarz jeśli film Ci się podobał, aha i zasukskrybuj mój kanał, a nie przegapisz kolejnego odcinka poradnika podróży.
Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np. z Bali, Malediwów, Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.
Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każde wsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇
👆👆👆👆👆👆👆👆👆
Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat -jużsamo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży:-)
Facebook https://www.facebook.com/Wypaddoraju
Instagram https://www.instagram.com/wypaddoraj
Created by Wypad z kraju do raju
Comments