top of page

Kolorowa kultura Omanu czyli potrawy i ubiór Omańczyków oraz czego nie robić w Omanie

Zaktualizowano: 23 lis 2023


Jako drugi co do wielkości kraj na Półwyspie Arabskim, kultura Omanu jest szeroko rozpowszechniona w jego granicach. Każdy region ma swoją własną historię i tożsamość, a ty nie możesz się powstrzymać od zastanowienia: skąd taka różnorodność w całym kraju?


Przed 1970 rokiem Oman był głównym portem dla podróżników, co zaowocowało asymilacją wielu kultur. Kiedy sułtan Qaboos bin Said Al Said doszedł do władzy w 1970 roku, postanowił ujednolicić tożsamość narodową Omanu, tworząc w ten sposób wyjątkową, gościnną kulturę Omanu.


Jedzenie Omanu czerpie wpływy z Indii, Afryki i części Półwyspu Arabskiego. Ich dania na ogół zawierają mięso z kurczaka lub jagnięciny z porcją ryżu. Mashai to obfity talerz pieczonej ryby królewskiej z wybrzeży Omanu z dodatkiem aromatycznego cytrynowego ryżu, a ruz al mudhroub to bogate danie ryżowe podawane ze smażoną rybą.


Ja mam na imię Jakub i tworzę Wypad z kraju do raju - po obejrzeniu i przeczytaniu zobacz nasz profil na Patronite ! 👇👇👇👇👇👇👇

👇 Wersja wideo poniżej 👇


Arsia to ryżowe danie z dobrze pieczonej jagnięciny podawane z kwaśnym sosem zwanym torshe. Podobną odmianą tego dania jest kabsa, czyli przyprawiony szafranowy ryż z mięsem. Hares Lahaam, arabski przysmak, składa się z pieczonej jagnięciny w obfitej porcji ghee. Ze względu na swoje położenie na Bliskim Wschodzie, w kuchni omańskiej znajdziemy również wyśmienite kebaby i shawarmy.



Omańczycy mają również asortyment tradycyjnych deserów, takich jak Luqaimat, czyli smażone w głębokim tłuszczu kulki z mąki aromatyzowane kardamonem i chałwą, chociaż ich halwa jest na bazie pszenicy i wolno gotowana na ogniu opalanym drewnem.

Minaret w Meczecie Sułtana Qaboosa w Muskacie
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie

Religią Omanu jest islam. Około 75% populacji praktykuje odłam islamu znany jako ibadyzm, co czyni Oman jedynym krajem na świecie, w którym dominuje ibadyzm.



Zgodnie z surową naturą ibadyzmu, meczety Omanu są proste, z niewielkimi dekoracjami i bez minaretów, w przeciwieństwie do ich muzułmańskich sąsiadów. Zgodnie ze swoją religią Ibadi nie piją alkoholu, a skromność jest normą. Oczekuje się, że kobiety i mężczyźni będą zakrywać ramiona, ręce i nogi w miejscach publicznych. W miesiącu Ramadan w Omanie jest stosunkowo cicho w ciągu dnia, a jedzenie, picie lub słuchanie głośnej muzyki w miejscach publicznych w tym czasie jest niezgodne z prawem.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie - szkło
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie

Kraj zajmuje wysokie miejsce pod względem tolerancji religijnej. Niemuzułmańskie społeczności religijne w kraju obejmują hinduistów, sikhów, Żydów, buddystów i chrześcijan. Większość nie-muzułmanów w Omanie to cudzoziemcy lub imigranci.


Zwyczaje społeczne i jak się zachować w Omanie


Omańczycy to pokorni, ale i zarazem gościnni ludzie. Publiczne okazywanie złości jest zabronione, podobnie jak brutalne lub niegrzeczne gesty. Wierzą, że należy odpowiednio zachowywać się publicznie, aby zachować dobrą reputację. W rezultacie ważne jest, aby unikać sytuacji, w których Omańczyk może stracić twarz przed swoimi rówieśnikami. Potraktują to jako osobistą zniewagę i źle odbije się to na obu stronach.

Jeśli chcesz robić zdjęcia miejscowym, pamiętaj, aby najpierw poprosić o pozwolenie, zwłaszcza jeśli chodzi o omańskie kobiety. Jeśli nie czują się komfortowo podczas fotografowania, lepiej nie naciskać.


👇👇👇👇 Szukasz więcej praktycznych informacji o Omanie ? 👇👇👇👇


Jeśli miejscowi cię polubią, są bardzo ciepli i gościnni. Często zaprasza się ich do domu, gdzie zazwyczaj serwują daktyle i kawę omańską.

Odwiedzając ich dom, zwyczajem jest noszenie ze sobą drobnego upominku i zdejmowanie butów przed wejściem do lokalu.


Oficjalne zwracanie się do mężczyzny to „Sayed” i „Sayeeda” w przypadku kobiet. Ważne jest, aby witać miejscową ludność we właściwy sposób, ponieważ uprzejmość jest wysoko ceniona. Chociaż nie jest to obowiązkowe, miejscowi dobrze reagują na gości, którzy znają przynajmniej trochę arabski, ponieważ świadczy to o świadomym wysiłku poznania ich kultury.


👆 Ile kosztuje Oman by Wypad z kraju do raju 👆


Przywiązują szczególną wagę do punktualności, więc miej to na uwadze podczas prowadzenia interesów.


Omańczycy lubią dobrą rozmowę i na początek uprzejmie jest zapytać o rodzinę, zdrowie itp., zanim zacznie się jakąkolwiek rozmowę o interesach. Jednak pytając o rodzinę, pamiętaj, aby zachować takt i ograniczyć pytania dotyczące kobiet w domu.

Nie doceniają sarkastycznych komentarzy na temat religii lub sułtana i nie przyjmą życzliwie żadnych uwag pod adresem władcy w jakikolwiek sposób. W rzeczywistości takie rozmowy można czasem uznać za zdradę. Dlatego staraj się unikać rozmów na temat rządu Omanu, jego urzędnika lub sułtana w rozmowach.



Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki!

Ponieważ Oman jest krajem muzułmańskim, interakcje społeczne są generalnie podzielone według płci. Uściski dłoni są najwłaściwszym powitaniem, zwłaszcza wśród partnerów biznesowych. Ponieważ szacunek dla starszych jest ważną częścią kultury w Omanie, spróbuj uścisnąć dłoń osoby zajmującej najwyższe stanowisko przed kimkolwiek innym na spotkaniu.


Fort w Nizwie
Widok z fortu w Nizwie

Chociaż zwyczaje powoli się zmieniają, zaleca się ograniczenie interakcji, takich jak uścisk dłoni, uśmiechanie się i prowadzenie rozmowy z płcią przeciwną, chyba że ona wykona pierwszy krok. Również w transporcie publicznym mężczyźni przeważnie ustępują miejsca kobietom, ponieważ siedzenie z osobą przeciwnej płci w tak bliskiej odległości nie jest mile widziane.


Tradycyjne stroje w Omanie


Zgodnie z wysokimi temperaturami kraju, tradycyjny strój Omanu jest luźny, aby zapewnić wentylację, ale zakrywa ciało, aby zachować skromność. Mężczyźni noszą długie suknie do kostek zwane dishdasha, podczas gdy kobiety zazwyczaj noszą burki lub spódnice pełnej długości z nakryciem głowy zwanym lihaf. Obie płcie noszą kohl, który zarówno podkreśla ich oczy, jak i zapewnia ochronę przed słońcem. Jeśli chodzi o akcesoria, mężczyźni noszą tradycyjny sztylet zwany khanjar i laskę zwaną assa. Kobiety noszą misterne kolczyki i naszyjniki, a także bransoletki.


Stroje Omańskie na suku Mutrach
Stroje Omańczyków na suku Mutrach

Ponieważ turystyka jest główną działalnością gospodarczą w Omanie, miejscowi przyzwyczaili się do turystów i emigrantów w swoich miastach. Pozostają jednak tradycyjni w swoich przekonaniach i najlepiej jest szanować ich kulturę. Oman to piękny kraj z życzliwymi ludźmi i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, a przekonasz się, że kultura w Omanie jest zakorzeniona w tradycji, wspólnocie i jedności.



Tradycyjny strój Omanu - moda, która kształtuje kulturę!


Jako turysta w Omanie, Twoje podróże prowadzą Cię przez wspaniałe pustynne krajobrazy i tętniące życiem ulice miasta, spotykając po drodze przyjaznych mieszkańców. Kobiety w haftowanych abajach i mężczyźni w długich białych sukniach uśmiechają się życzliwie, gdy przejeżdżasz obok. Tradycyjny strój tego kraju jest zarówno intrygujący, jak i funkcjonalny, a Oman ma wyjątkową kulturę, która łączy w sobie wiele wpływów regionalnych.


Strój Dla Mężczyzn

Odwiedzając Oman, nie sposób nie zauważyć skromnych, sięgających kostek sukien bez kołnierzyków, noszonych przez miejscowych mężczyzn. Nazywane dishdasha, a czasem kandura, występują w różnych kolorach, takich jak biały, czarny, niebieski, zielony i brązowy. Białe dasze są tradycyjnie noszone podczas oficjalnych okazji. Wykonany jest z bawełny do użytku w miesiącach letnich i wełny, często importowanej z Kaszmiru, na miesiące zimowe.

Stroje Omańczyków w Wasi Al Arbeieen
Prawdziwy Omańczyk i polak w stroju Omańskim

Dishdasha czasami zawiera ozdobny chwost zwany tarbousha lub furakha przy dekolcie, który był tradycyjnie pachnący. Na oficjalne okazje mężczyźni czasami noszą beżowy płaszcz zwany bisht, który ma misterną złotą podszewkę.




Niedawno mogliśmy zobaczyć jak szejk Qataru włożył taki właśnie bisht na ramiona Leo Messiego w czasie ceremonii dekoracyjnej mistrzostw świata w Katarze.


Na głowach mężczyzn znajduje się nakrycie głowy, które składa się z turbanu zwanego mussar i czapki zwanej kummah. W wiejskich częściach Omanu niektórzy mężczyźni noszą tradycyjną opaskę na głowę zwaną mahfif.


Wełniany mussar przypominający turban jest zwykle noszony w pracy przez mężczyzn z Omanu. Latem chroni głowę przed upałem, a zimą utrzymuje ciepło. Czapka kummah pod mussar jest często wykonana z wełny kaszmirskiej. Obejmuje misterny haft znany jako tanjeem, który sprawia, że każda czapka jest wyjątkowa. Tradycyjnie kobiety w gospodarstwie domowym szyją spersonalizowane kummah dla członków swojej rodziny.


👆 Plan podróży po Omanie by Wypad z kraju do raju 👆


W pasie przymocowany do pasa powszechnie zwanego shal, który trzyma disdasza, nosi ceremonialny sztylet zwany khanjar. Kiedyś był używany jako broń przeciwko wrogom na pustyni, ale teraz jest symbolem męskości, gdy młodzi chłopcy osiągają dorosłość. Omańscy mężczyźni noszą go podczas ceremonii, ślubów i świąt religijnych.


Istnieje wiele rodzajów khanjar, takich jak Al Saidi, który jest noszony przez rodzinę królewską, Al Nizwami z regionu Nizwa i Al Suri z regionu Sur, który jest znany jako najmniejszy typ khanjar.


Strój Dla Kobiet

Ponieważ Oman jest krajem muzułmańskim, zwyczajowo kobiety zakrywają głowy. Omańskie nakrycie głowy zwane lihaf zakrywa głowę, szyję kobiety, a nawet można go owinąć wokół twarzy, chociaż w Omanie kobiety nie muszą tego robić. W rzeczywistości sułtan zabronił kobietom zajmującym urzędy publiczne zakrywania twarzy. Chociaż niektóre nakrycia głowy są proste, większość nakryć głowy można zobaczyć ozdobione cekinami i haftami, co czyni je oszałamiającymi.



Aby uzyskać większy szacunek, kobiety noszą burki na znak skromności. Omańska burka jest polerowana, a następnie farbowana indygo, ponieważ uważa się, że kolor ten chroni przed złymi duchami i pechem. Burka ma wiele wariantów w kraju. Na przykład Al Batinah jest inspirowany stylem ubierania się w Zatoce Perskiej, podczas gdy Al Malik jest noszony głównie przez beduińskie kobiety.


Na specjalne okazje i święta, takie jak Eid, kobiety wybierają długą, sięgającą kostek tunikę zwaną chyba właśnie tuniką choć nie jestem tego do końca pewny (sorry) i luźne spodnie zwane sirwal. Jednak te piękne stroje nie służyły wyłącznie jako ozdoba. W starożytności kobiety mogły nosić przyprawy w suple z chusty na głowie i pieniądze w długich kieszeniach spodni.


Kobiety (i większość mężczyzn) z Omanu zwracają uwagę na swoje oczy za pomocą kuhl, czarnego aplikatora, który jest używany na wewnętrznej krawędzi oczu. Zapewnia ochronę przed ostrym słońcem i uważa się, że odpędza duchy.


Tradycyjnie omańskie kobiety nosiły drewniane buty na platformach pod długimi tunikami, ale obecnie często zamiast nich noszą sandały i płaskie buty.


Swoje stylizacje uzupełniają pięknymi dodatkami. Dinar to srebrna moneta, która zdobi ich czoła, a mafra to duża ozdoba głowy z rozpoznawalnym środkiem w kształcie serca. Ich uszy zdobią półkoliste obręcze zwane halq. Na ramionach noszą pięknie wykonane bransoletki i bransolety. Na ich szyi znajduje się srebrny łańcuszek zwany manturą. Większość omańskich kobiet ozdabia dłonie tymczasowymi tatuażami zwanymi henną.



W Omanie te stroje mogą się różnić w zależności od regionu. Kolory i tkaniny ubrań były kiedyś związane z tradycją każdego plemienia, chociaż już tak nie jest. Te ubrania są atrakcyjne wizualnie, a także funkcjonalne, ponieważ zapewniają miejscowym chłód latem i ciepło zimą. Wiele z nich można znaleźć na omańskich bazarach, aby turyści mogli je przymierzyć i kupić dla siebie.


Dajcie znać w komentarzu ile słów przekręciłem, pewnie większość, ale jak to mówią nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi. Zaglądnij na nasz patronite, będziemy wdzięczni za każde wsparcie naszych podróży po świecie.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆


Możesz tez postawić nam kawkę ☕️


👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆

Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat - już samo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w Omanie :-) Do zobaczenia w kolejnym filmie z Omanu.


Traveller & Blogger



Created by Wypad z kraju do raju


3134 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Subskrybuj

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Instagram

© 2021 by Wypad z kraju do raju. Proudly created with Wix.com

bottom of page