top of page
Zdjęcie autoraJakub Skuba

Prawa klienta biura podróży: Jak nie dać się oszukać?

Zaktualizowano: 30 wrz 2023


Prawa klienta biura podróży to temat, którym każdy podróżnik powinien się zainteresować. W dzisiejszym wpisie przedstawiam 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś na temat Twoich praw jako klienta biura podróży. Czy wiesz, jakie masz prawa w przypadku odwołania rezerwacji lub problemów z hotelem? Biuro podróży zmieniło lub anulowało Twoje wakacje ? Dowiedz się, jak bronić swoich interesów i co robić, gdy coś pójdzie nie tak. Przeczytaj post i obejrzyj film do końca, aby być dobrze przygotowanym na przyszłe wyjazdy!


Zanim wybierzesz się na wakacje, poznaj Prawa klienta biura podróży !
Zanim wybierzesz się na wakacje, poznaj Prawa klienta biura podróży !

5 najważniejszych Praw klienta biura podróży


1. Jednolite zasady w całej UE Dzięki nowym przepisom dotyczącym imprez turystycznych, które organizowane są przez biura prowadzące działalność w UE niezależnie od tego, czy rezerwujesz wakacje w Polsce, Niemczech czy Francji, Twoje prawa jako klienta są identyczne. Dlatego, jeśli masz wątpliwości co do przysługujących Ci praw, nie wyrywaj włosów z głowy tylko sprawdź dokładnie jakie prawa Ci przysługują.



2. Zmiana ceny wyjazdu – kiedy jest możliwa? Załóżmy, że zarezerwowałeś wakacje z dużym wyprzedzeniem, a kurs waluty nagle się zmienia. Początkiem stycznia dolar kosztował ok 4,05 pln, obecnie po obniżeniu stóp procentowych rynki zareagowały natychmiast i złoty się osłabił, czego efektem jest natychmiastowy wzrost kursu dolara o 35 groszy czyli o ok. 8%.

Czy biuro podróży może podnieść cenę? Po pierwsze należy sprawdzić w umowie czy takie zapis był zawart. Odpowiedź jest skomplikowana. Jeśli w umowie jest odpowiedni zapis, biuro może dostosować cenę np. z powodów: wzrost kursów walut, wzrost podatków lub opłat od usług turystycznych (np. opłaty klimatyczne, lotniskowe, portowe) lub wzrost cen paliw. Ale uwaga! Istnieją pewne ograniczenia, takie jak:

  • Zmiana ceny nie może nastąpić później niż 20 dni przed wyjazdem.

  • Jeśli cena wzrośnie o więcej niż 8%, masz prawo odstąpić od umowy bez konsekwencji.

  • Jeśli kursy walut czy ceny paliwa spadną, możesz domagać się obniżki ceny (w tym przypadku jednak nie licz na to, że biuro podróży samo zaoferuje Ci zwrot :-)


👇👇👇 Wersja video wpisu poniżej - opatrzona praktycznymi wskazówkami 👇👇👇


3. Rezygnacja z wyjazdu – co warto wiedzieć?

Oczywiście, możesz to zrobić, ale nie zawsze będzie to bezkosztowe. Umowy z biurami podróży zazwyczaj zawierają klauzule dotyczące rezygnacji. W zależności od agencji i czasu do planowanego wyjazdu, możesz liczyć na zwrot pewnej części wpłaconych środków. Jeśli jednak zdecydujesz się na odwołanie w ostatniej chwili, biuro może potrącić nawet do 90% wartości wyjazdu. Jeśli zrezygnujesz wcześniej, np. minimum 35 dni przed wyjazdem, strata może wynieść od 5 do 35%.

Klient vs. biuro podróży
Klient vs. biuro podróży

Istnieją jednak pewne wyjątki. Wiele biur podróży oferuje ubezpieczenie od rezygnacji, co oznacza, że w przypadku odwołania wyjazdu, ubezpieczyciel pokryje straty, które biuro potrąciło. Możesz również samodzielnie wykupić takie ubezpieczenie, które w zależności od planu, może obejmować różne sytuacje uniemożliwiające wyjazd, takie jak choroba, ciąża, utrata dokumentów czy utrata pracy. W niektórych planach uwzględnione są również inne powody rezygnacji, takie jak konieczność przystąpienia do egzaminu, wezwanie do sądu czy uczestnictwo w procedurze pobierania komórek szpiku kostnego.

Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki!

4. Ukryte opłaty – jak się przed nimi bronić? Nowe przepisy zdecydowanie ograniczyły możliwość stosowania ukrytych opłat przez biura podróży. Jeśli na miejscu okaże się, że musisz płacić za coś, o czym nie byłeś informowany, biuro będzie musiało pokryć te koszty. Pamiętaj, że biuro ma obowiązek poinformować Cię o wszystkich kosztach przed podpisaniem umowy.



Przykład? Oglądasz przepiękne zdjęcia jednej z ofert wyjazdu na Majorkę. Hotel zlokalizowany jest przy plaży, a na niej znajdują się rzędy leżaków z parasolami. Oczami wyobraźni widzisz już, jak brązowieje nasza skóra, dzieci budują gigantyczne zamki z piasku. Dopiero na miejscu odkrywasz, że leżaki owszem są i nawet mogą z nich korzystać goście hotelowi, ale komplet z parasolem kosztuje 15 EUR dziennie.


No i klops, bo 7-dniowe wczasy nagle stają się droższe o blisko 300 PLN, a przecież wszystko miało być już w cenie. Zgodnie z nowym prawem, biuro podróży nie może ukrywać przed tobą takich niespodzianek. Jeszcze przed podpisaniem umowy przedstawiciel biura musi poinformować o wszystkich szczegółach wyjazdu, w tym absolutnie każdej dodatkowej opłacie – od tych zaskakujących, typu płatne leżaki czy ręczniki, poprzez dopłaty za napoje alkoholowe w wyjeździe all inclusive, sprzątanie czy animacje dla dzieci, aż po te bardziej oczywiste – opłaty za napoje z minibaru albo wycieczki fakultatywne.



Nie daj się zaskoczyć! Poznaj swoje prawa jako klient biura podróży



5. Kto ma rację w sporze? Jeśli pojawi się spór dotyczący opłat, to biuro podróży musi udowodnić, że zostałeś prawidłowo poinformowany. Warto więc dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty przed podpisaniem.


Klient musi dokładnie wiedzieć, co jest wliczone w cenę, a za co przyjdzie mu dodatkowo zapłacić.Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nie zostałeś poinformowany o takich opłatach – na przykład za wspomniane leżaki, to biuro podróży będzie musiało wyrównać tę kwotę.


Źródłem informacji i obszernej wiedzy jest strona konsument.gov.pl


Wskazówki:

  • Jeżeli w umowie jest mowa o potencjalnym zwiększeniu ceny wyjazdu z powodu fluktuacji walutowych, cen paliwa czy innych opłat, pamiętaj, że działa to w obie strony.

  • Jeśli wartość dolara czy ropy spadnie, masz prawo żądać obniżki ceny wycieczki.

  • Cena nie może zostać zmieniona mniej niż 20 dni przed planowanym wyjazdem. Jeśli wzrośnie o ponad 8%, możesz zrezygnować bez konsekwencji.

  • To na biurze spoczywa obowiązek poinformowania Cię o wszystkich szczegółach umowy. Muszą oni również udowodnić, że byłeś świadomy wszystkich opłat przed jej podpisaniem.

  • Jeśli biuro podróży nie poinformowało Cię o pewnych dodatkowych kosztach, takich jak opłaty za leżaki czy napoje w opcji all inclusive, muszą one pokryć te koszty.

  • Rozważ zakup opcji rezygnacji bez opłat, zwłaszcza jeśli rezerwujesz wakacje z dużym wyprzedzeniem. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

  • Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z wyjazdu i ryzykujesz utratą dużej sumy pieniędzy, poszukaj kogoś, kto mógłby przejąć Twoją rezerwację. Upewnij się, ile będzie kosztować zmiana danych w biurze.

  • Jeśli organizator dokona znaczących zmian w Twoim wyjeździe, takich jak miejsce, data czy środek transportu, muszą oni zwrócić Ci wszystkie poniesione koszty.



Podsumowanie

Pamiętaj, że jako klient masz określone prawa. Znając je, możesz cieszyć się spokojnymi i bezproblemowymi wakacjami. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertem lub odpowiednim urzędem.



Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np. z Malediwów, Bali, Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.


Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każde wsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.


👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆


Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat - już samo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży :-)



Created by Wypad z kraju do raju


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page