top of page
Zdjęcie autoraJakub Skuba

Zanzibar - pytania i odpowiedzi

Zaktualizowano: 23 lis 2023

Zanzibar jest wyspą położoną na wschodnim wybrzeżu Afryki i razem z Pembą oraz Mafią należą do Tanzanii. Wybierając się do afryki, stawiamy sobie wiele pytań, poniżej odpowiadamy na najczęstsze z nich ...


Czas czyli, która godzina jest na Zanzibarze ?


Zanzibar leży w strefie czasowej Eastern Africa Time (EAT) UTC +3. Różnica czasu pomiędzy Polską, a Zanzibarem to 1 godzina w czasie trwania Polskiego lata i 2 godziny w czasie naszej kalendarzowej zimy.


Na Zanzibarze nie ma różnicy pomiędzy tamtejszym czasem letnim i zimowym, więc w ciągu całego roku nie przestawia się zagarków na wyspie. Zanzibar położony jest na południe od równika, dzięki czemu różnica pomiędzy zachodami słońca w przeciągu całego roku to tylko ok. 45 min. Zwykle słońce zachodzi tam o godzinie 18:15, a wschodzi ok 06:30.


Waluta na Zanzibarze


Walutą Zanzibaru, podobnie jak w Tanzanii walutą Zanzibaru jest szyling Tanzański.

Aktualny kurs szylinga Tanzańskiego znajdziecie zawsze na Google. Na miejscu kurs jest zwykle niższy o kilka tysięcy szylingów.

Dla przykładu w czerwcu 2021 Google pokazywało 237 000 szylingów za 100 USD, na lotnisku wymieniano 225 000 szylingów za 100 USD, a w kantorach i bankach za 232 000 za 100 USD.


Jaką walutę zabrać na Zanzibar ?


Jedynym rozsądnym wyjściem jest zabranie dolarów amerykańskich. Można wymienić je wszędzie, a jeśli wolicie ich nie wymieniać to w większości miejsc spokojnie zapłacicie dolarami. Oczywiście nie będzie to tak samo opłacalne jak płatność w lokalnej walucie.

W większości kantorów kurs wymiany euro jest dokładnie taki sam jak dolara. Czyli przywożenie euro jest kompletnie nie opłacalne.


Wymiana waluty jest szczególnie ważna przy targowaniu się, ponieważ miejscowi zawsze zaokrąglają dolary co jest niekorzystne dla turystów.


Dodatkowo dolar dolarowi nie jest równy, dla przykładu:

Banknoty 50 i 100 dolarowe = 232 000

Banknoty 10 i 20 dolarowe = 215 - 220 000

Banknoty 1 i 5 dolarowe = 200 000


Jak widać kompletnie nie opłaca się kupować w dolarach, szczególnie jeśli robimy drobne zakupy w lokalnych sklepikach lub na bazarze.


Pamiętajmy, że na Zanzibarze nie zapłacimy dolarami które zostały wydane przed 2009 rokiem


Gdzie wymienić walutę ?


Najprostszym sposobem na wymianę dolarów jest lotnisko. Zaraz po przejściu odprawy, natraficie na kilka kantorów wymiany walut. Jest to opcja najłatwiejsza, za to niestety nie najtańsza, ponieważ kurs jest tam niższy o kilka tysięcy szylingów niż np. Nungwi, Jambiani czy Stone Town.

Jeśli zależy Ci na oszczędności przy wymianie dolarów na szylingi, skorzystaj z oferty placówek banków które znajdziesz w centrum każdego miasta. Oferują zawsze stały kurs i będziesz miał pewność, że nie zostaniesz oszukany.


Płatność kartą na Zanzibarze ?


Na wyspie rozlokowanych jest kilka bankomatów. Można z nich wybierać środki, ale procedura ta jest obciążona opłatą od 2 do 4% wartości wybieranych środków.

Kłopot z wybieraniem pieniędzy na Zanzibarze polega na tym, iż dość często bankomaty są puste. Dla nas to dość dziwne, ale dla Zanzibarczyków to żaden kłopot (i tak z nich nie korzystają) w końcu mają "Hakuna Matata" :-)

Szukasz ubezpieczenia podróżnego skorzystaj z rankomat.pl znajdziesz tam porównanie najtańszego ubezpieczenia dla Ciebie, a jeśli skorzystasz z linku w opisie do filmu, to już za samą wycenę, ubezpieczenia my otrzymamy 5 zeta na utrzymanie naszego kanału i strony internetowej. Z góry dzięki!

Same płatności kartą, również są często obarczone dodatkowym fee, w kwocie stanowiącej od 2 do 4% płatności.


Więc zdecydowanie bardziej opłaca się zabrać gotówkę i wszystkie płatności realizować za pomocą lokalnej waluty.


👇👇👇👇👇 Szukasz więcej praktycznych informacji o Zanzibarze ??? 👇👇👇👇👇


Jak się ubrać na Zanzibarze ?


Kodeks ubioru w krajach muzułmańskich, jest zawsze dość restrykcyjny. Szczególną uwagę miejscowi zwracają na ubiór kobiet. Zdecydowanie niestosownym jest wchodzenie z plaży do wiosek, które są często zamieszkiwane w 99% przez muzułmanów. W bardzo lajtowej wersji będziecie wytykani palcem i usłyszycie komentarz dotyczący Waszego stroju, w wersji bardziej ortodoksyjnej może się to skończyć krzykami i groźbami. Warto więc pamiętać by zabrać ze sobą pareo które przykryje ramiona i uda. Podobnie tyczy się to mężczyzna gdzie wymagany jest minimalnie T-shirt przykrywający ramiona i krótkie spodenki przykrywające uda.



Telefony na Zanzibarze - ceny połączeń do Polski ?


Operatorzy telefonii komórkowej na Zanzibarze w przeciągu ostatnich 5 lat ciężko pracowali by rozbudować infrastrukturę. Dzięki temu dziś możemy się cieszyć dobrym zasięgiem zarówno na Zanzibarze jak i na niewielkich wysepkach w pobliżu.


Numer kierunkowy który przypisany jest do Zanzibaru jest dokładnie ten sam którym posługują się Tanzańczycy czyli +255.

Najważniejszy numer, który powinien zapamiętać każdy turysta z Polski to:

+255 746 72 99 45 to numer do Polskiej Ambasady w Dar es Salaam.


Głowni operatorzy telefonii komórkowej to: Vodacom, Airtel, tiGo, Halotel i Zantel.

Ceny numeru z dostępem do internetu, przykładowo: 30gb za dostęp na 30 dni to koszt ok. 20 dolarów (cena na lipiec 2021).

Zasięg jest bardzo dobry - w żadnym z odwiedzonych przez nas zakątków wyspy zasięg nie spadł poniżej LTE.


Koszt połączenia do polski to 8,07 zł za minutę połączenia wychodzącego, i 5,04 zł za minutę połączenia przychodzącego na Zanzibar.


Głównym sposobem komunikacji na wyspie jest powszechnie używana aplikacja WhatsApp.


Kuchnia Zanzibaru - co zjeść na wyspie ?


Często zadajemy sobie pytanie, czy jedzenie w odległych zakątkach świata będzie dla nas bezpieczne, wszak odmienna flora bakteryjna, która czeka na nas w Afryce, może okazać się dla nas trudna do zaakceptowania. W najlżejszym wariancie możemy spotkać delikatne rozwodnienie, a wersji cięższej nawet amebę.



Co zjeść ? Gdzie ? i za ile ?


Kuchnie Zanzibaru musimy rozdzielić na 2 części.

Pierwsza z nich to ta którą zastaniecie w hotelach - charakteryzuje się ona tym, że jest przygotowana z myślą o naszych żołądkach. Owoce i warzywa z pewnością będą umyte bieżącą wodą, a jedzenie przygotowane z należytą starannością.


Druga to ta lokalna, czyli niewielkie przydrożne restauracje i miejscowe garkuchnie, jak np. te z Forodhani market w Stone Town.

Jeśli zamierzacie się stołować w takich miejscach musicie mieć na uwadze, że jedzenie nie jest przechowywane w lodówkach, ponieważ ich tam po prostu nie ma, a sanitariat albo jest w opłakanym stanie lub w ogóle nie istnieje.

Jedzenie w takich miejscach zawsze będzie obarczone dodatkowym ryzykiem, no chyba, że jesteście doświadczonymi podróżnikami i Wasza flora bakteryjna miała już okazje zapoznać się z podobnymi doświadczeniami kulinarnymi.

Nie bez znaczenia dla Waszych kubków smakowych będzie wybór gdzie będziecie się stołować. W opcji 1 kubki smakowe nie doznają większego odkrycia, ponieważ dania są raczej płaskie w smaku. Jeśli zaś zdecydujecie się stołować w lokalnych knajpach, szybko się okaże, że nie na darmo Zanzibar słynie z najlepszych przypraw na świecie.


Jedzenie jest pyszne i przepełnione magią Zanzibaru


Alkohol na Zanzibarze ? a może piwko z afryki ?


Na Zanzibarze alkohol stał się stosunkowo dobrze dostępny jak na standardy krajów muzułmańskich. Większość hoteli ma go w ofercie i podobnie to wygląda w przypadku restauracji w Stone Town, choć w tym przypadku warto to lepiej sprawdzić przed wizytą.


Na Zanzibarze popularnym napojem jest piwo Serengeti, Kilimanjaro czy Safari. Koszt zakupu złotego trunku produkowanego w Tanzani do cena od 2 dolarów do nawet 5.


Choroby na Zanzibarze ?


Choroby zawsze przysparzają sporo emocji, w końcu podróżowanie do naszych wymarzonych destynacji powinno być bezstresowe.

Zanzibar na tle afryki jest wyspą cywilizowaną, dlatego znacznie mniejszy odsetek chorób egzotycznych przypada na tą rajską wyspę.


Co może nasz spotkać ? : malaria, żółta febra, tyfus, denga czy tężec.


Choroby te, występują stosunkowo rzadko na Zanzibarz. Najlepszym sposobem na uniknięcie ich jest stosowanie Muggi, ponieważ za większość z w/w zakażeń odpowiedzialne są komary. Należy pamiętać, że nosicielami chorób nie są wszyscy reprezentanci moskitów, lecz tylko kilka odmian tych uciążliwych owadów.


Najlepszym zabezpieczeniem zaraz po codziennej wieczornej profilaktyce Muggą, będzie wykupienie porządnego ubezpieczenia podróżnego :-)


Język na Zanzibarze ?


Językami urzędowymi na Zanzibarze są: język suahili i język angielski.

Język suahili nie jest powszechnie znany w europie, niemniej jednak przed wylotem warto się zapoznać w podstawowymi zwrotami:


Karibu - witam

Hakuna Matata - wszystko będzie dobrze

Pole Pole - czyli powoli powoli


Pomogą Wam znacznie, ponieważ po ich wybrzmieniu wszyscy Zanzibarczycy uśmiechają się szeroko :-)


Dla nas kluczowy okazuje się język angielski, ponieważ to w nim głównie będziemy się komunikować na Zanzibarze. Stopień znajomości języka angielskiego jest dość dobry, większość mieszkańców spokojnie rozumie język angielski i potrafi powiedzieć kilka słów. Nas interesują głównie osoby zajmujące się kontaktem z podróżnikami: pracownicy recepcji, kelnerzy, barmani, kierowcy i sklepikarze. Wszyscy w/w porozumiewają się w stopniu komunikatywnym w języków Anglosasów.


Język Polski na Zanzibarze ?


A co z naszym ojczystym językiem ? Tutaj o dziwo sporo osób wyspecjalizowało się w obsłudze polskich turystów i potrafi mówić po polsku w stopniu zadziwiającym. W naszym filmie z farmy przypraw możecie posłuchać Zanzibarczyka który nauczył się polskiego z filmów na YouTube. Zaskoczył nas znajomością 4 zwrotkowej wersji Mazurka Dąbrowskiego oraz kilku innych trików językowych.

Jeśli szukacie wycieczek z polskim przewodnikiem wejdźcie na grupy dyskusyjne na FB. Tam w/w osoby reklamują się na bieżąco.


Podróż z dzieckiem na Zanzibar


Czy warto wybrać się z dziećmi na Zanzibar ?

Infrastruktura którą zastaniemy w hotelach, nie jest przystosowana specjalnie z myślą o najmłodszych gościach. Brak placów zabaw, zjeżdżalni czy wydzielonych kids klubów, sprawia, że Zanzibar nie jest postrzegany jako raj dla turystów z dziećmi.

Zanzibar pomimo tego posiada ogromny skarb który pokocha każde dziecko, a są nim największe piaskownice jakie widziałem, dodatkowo wypełnione są tonami śnieżno białego, drobnego jak mąka piasku. Tymi piaskownicami są oczywiście słynne Zanzibarskie plaże.


Wizy na Zanzibar - cena ?


Tanzania, a tym samym Zanzibar sprytnie wykorzystuje rosnący ruch turystyczny i nadal utrzymuje system wizowy.

Koszt zakupu wizy turystycznej która uprawnia Was do podróżowania po Zanzibarze przez 90 dni to 50 dolarów amerykańskich od osoby. Bez znaczenia jest fakt czy chodzi o dorosłego czy o dziecko.

Wizę można zakupić zarówno przez internet na stronie Tanzańskiego konsulatu: https://eservices.immigration.go.tz/visa/ jak i bezpośrednio na lotnisku w Zanzibarze.


Formalności jakie należy dopiąć to wypełnienie 2 kwestionariuszy na osobę. Jeden to typowo konsularny, drugi z nich związany jest z sytuacją epidemiologiczną w celu zlokalizowania nas w razie "w".



 

Zapraszam Cię na mój kanał na YT znajdziesz tam sporo ciekawych filmów pogrupowanych w playlisty np. z Bali, Malediwów, Grecji, Zanzibaru, Meksyku, Kostaryki, Majorki, Minorki, Sardynii czy Omanu i wielu innych ciekawych miejsc.


Zaglądnij na nasz patronite lub postawić nam kawkę ☕️, będziemy wdzięczni za każde wsparcie, które przeznaczymy na utrzymanie kanału YouTube oraz bloga.


👇👇👇👇👇👇👇👇👇

👆👆👆👆👆👆👆👆👆


Jeśli szukasz auta to link do wyszukiwarki znajdziesz również w opisie, a jeśli szukasz ubezpieczenia przed podróżą w opisie znajdziesz link do wyszukiwarki Rankomat -jużsamo wyszukiwanie oferty to 5 zł wsparcia czyli pół obiadku w podróży:-)



Created by Wypad z kraju do raju

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page